27. Festiwal Nauki w Warszawie
„Nauka to podróż w przyszłość” pod takim hasłem 15 września zaczyna się 27. Festiwal Nauki w Warszawie, którego jesteśmy współorganizatorem.
Nauka to fascynująca przygoda, ale kojarzona często z hermetycznym językiem i niedostępnymi laboratoriami. Ideą Festiwalu jest zamiana takiego myślenia przez upowszechnianie nauki w przystępny i zrozumiały sposób. Odkrywanie tajemnic wybranego zagadnienia może stać się pasją i pracą w jednym. Zapraszamy do świata nauki w SGGW.
Przez 2 tygodnie, do 29 września, wraz z warszawskimi uczelniami, muzeami i innymi instytucjami związanymi z nauką będziemy przybliżać Państwu różnorodne tematy, z zakresu naszych działań. Ze strony SGGW lekcje i spotkania festiwalowe poprowadzą reprezentanci: Instytutów, Katedr, Wydziałów i Zakładów Technologii. Poruszymy tematy dotyczące m.in.: nauk leśnych, medycyny weterynaryjnej, nauk o żywieniu człowieka, ogrodniczych, socjologiczno-pedagogicznych, genetyki, nanobiotechnologii, inżynierii środowiska, technologii mięsa i mleka.
Jedną z debat głównych Festiwalu będzie temat „Żywność 4.0 – co będą jeść nasze wnuki?” – wyzwania związane z koniecznością produkcji żywności w taki sposób, aby równocześnie była przyjazna dla środowiska i zaspokoiła potrzeby coraz liczniejszej populacji. Debatę poprowadzi prof. dr hab. Dorota Witrowa-Rajchert. Pani profesor towarzyszyć będą dr hab. Rafał Wołosiak i prof. dr hab. Romuald Zabielski. Na spotkanie zapraszamy 22 września o godz. 18:00 do Auli prof. Jana Baszkiewicza – Gmach Audytoryjny Wydziału Nauk Politycznych i Stosunków Międzynarodowych UW ul. Krakowskie Przedmieście 26/28.
Druga debata „Nowy kwantowy świat” z udziałem przedstawiciela SGGW prof. dr hab. Arkadiusza Orłowskiego będzie dotyczyła przesyłania informacji, kryptografii, uczestnictwa w Nowym Kwantowym Świecie.
Dla dzieci i młodzieży przygotowaliśmy warsztaty, grę edukacyjną, pokazy połączone ze zwiedzaniem laboratoriów. Nasi pracownicy naukowi opowiedzą m.in. o tym jak powstaje żywność dla kosmonautów, o wodzie płynącej w drzewach, o enzymach i wszechobecnych falach.